Z hlediska ekonomické teorie jsou peníze takový statek, který v určité společnosti slouží jako všeobecně přijímaný prostředek směny (platidlo), tedy statek, pro který platí, že velká většina nepřímých směn v nějaké ekonomice se realizuje jeho prostřednictvím. Peníze umožňují spolupráci ve velkých sociálních společenstvích. Peníze zjednodušují a snižují transakční náklady směny. Oproti přímé směně statků umožňují přehledné porovnání cen jednotlivých statků, směny mezi jedinci, kteří navzájem nepoptávají svoje produkty a směnu při nenásobných cenách zboží.
V omezeném právním smyslu jsou peníze takovým statkem, který je definován zákonem jako tzv. zákonné platidlo. Co jste ale o tomto platidlu, tedy o penezích ještě nevěděli? Přinášíme vám 7 otázek a odpovědí na téma peníze.
Jsou všechny bankovky z papíru?
Papírové bankovky se poměrně rychle natrhávají. Americký dolar a euro se proto vyrábí z bavlněných a lněných vláken. Země jako Austrálie, Kanada a Brazílie dokonce přešly na polymery. Plasty vydrží o poznání déle a navíc lze dodatečně potisknout speciálním inkoustem sloužícím jako ochrana proti padělání.
/images/SPRAVA_OBRAZKU/MAREK/174_penize/4.jpg
Singapur se může honosit rekordem. Tento městský stát v jihovýchodní Asii disponuje bankovkou v hodnotě deset tisíc singapurských dolarů (SGD). Tato bankovka tak odpovídá v přepočtu na naší měnu 160 480kč. Své čestné místo v lize nejhodnotnějších bankovek má i fialová tisícovka švýcarských franků (CHF). Její hodnota činí 22 538kč.
Proč byly šeky dříve radioaktivní?
První bankomat, který zprovoznila v roce 1972 britská banka Barclays, přijímal pouze šeky. Kvůli identifikaci musel každý šek vykázat přítomnost stop radioaktivního izotopu uhlíku. John Shepherd-Barron, vynálezce bankomatů, tehdy trval na tom, že by člověk musel rozkousat a sníst sto třicet šest tisíc šeků, aby se začaly projevovat škodlivé vlivy na lidské zdraví.
Kdo stojí za vynálezem bankovek?
Číňané používali papír k placení od roku 910 n.l. Jako první rovněž pocítili i jeho stinnou stránku. Inflaci. Přebytek peněz poškodil hospodářství do té míry, že asijská říše v 15. století papírové bankovky opět stáhla.
Kolik drogových peněz se točí v USA?
V amerických velkoměstech již přišlo do kontaktu s drogami devadesát procent peněz. Ze studie vypracované American Chemical Society vyplývá, že téměř všechny bankovky vykazují stopy kokainu. V USA nyní žije šest milionů lidí závislých na této droze.
/images/SPRAVA_OBRAZKU/MAREK/174_penize/6.jpg
Austrálie, Velká Británie a Malta jsou tři ze třiatřiceti zemí, z jejichž bankovek na plátce moudře hledí britská královna Alžběta. Tyto státy představují bývalé či aktuální součásti britského království. Jako první zobrazila královnu na jedné bankovce Kanada v roce 1935. Tehdy jí bylo devět let.
Měly by se peníze prát?
Z hygienických důvodů by to bylo jistě smysluplné, peníze totiž obývají tisíce mikrobů, mezi nimi i obávaná salmonela. Počátkem dvacátého století se proti tomu ještě urputně bojovalo. Američané tehdy mohli své bankovky dovézt do Washingtonu a nechat je umýt ve speciální čističce peněz. Zde se peníze vypraly, usušily, vyžehlily a opět vydaly svému majiteli.
Žádné komentáře:
Okomentovat