Dnes se podíváme na to, proč mají ženské košile knoflíky na opačné straně, než košile pánské. Všimli jste si někdy, že dámské košile mají knoflíky na levé straně a pánské košile je mají na pravé straně? Pokud jste si toho nevšimli, doporučujeme zkontrolovat váš šatník. Proč je toto oblečení vymyšleno právě takto? Pojďme se na tuto záhadu podívat společně. Nejdříve si rozebereme společně historii knoflíků. Jejich vznik sahá až do období 2600 let před naším letopočtem. V Evropě se knoflíky jako takové objevily poprvé na Velké Moravě přibližně v devátém století našeho letopočtu. A jaká je historie košil? První košile začali používat muži přibližně mezi 17 až 18 stoletím jako prádlo na spaní. Košile, jako je známe dnes, vznikli někdy v 19 století. Historii máme za sebou a pojďme se společně podívat, jaký je důvod našeho “problému”.
Dámské košile
Vypadá to, že knoflíky si tehdy mohla dovolit jen málokterá bohatá rodina. Hlavně viktoriánské ženy nosily oblečení s knoflíky. Za dávných časů se ženy sami neoblékaly, měly na to služky. A když si uvědomíme, že na světě je praváků více než leváků, tak nám to dojde. Jelikož se ženy sami neoblékaly, nepotřebovaly mít knoflíky na pravé straně, ale na levé, aby je služky “pravačky” mohly obléct pohodlněji. Od té doby se knoflíky přišívají na dámské košile na levou stranu.
Pánské košile
No a co pánské košile? Muži měli vždy tendenci oblékat se sami (tedy až na pár vyjímek). Je tady ovšem více vysvětlení. Jedno z nich říká, že muži neměli čas na dlouhodobé oblékaní a proto si museli košili zapínat jednou rukou. A když se znovu podíváme na statistiku praváků a leváků, je nám jasné, proč byly knoflíky zrovna na pravé straně. Další teorie zase vypráví o rozepínání kabátu. Muži, kteří si před soubojem potřebovali rozepnout kabát a zbraň drželi v pravé ruce, tak to mohli udělat mnohem jednodušeji tou levou (jelikož dírky jsou v tomto případě na levé straně). Takže, máte v tom už jasno?
Žádné komentáře:
Okomentovat