Přibližně na třicátém kilometru Dan Orálek konečně trochu zrychlil. Bylo před polednem, Athény měl za zády a slunce nelítostně pálilo.
Teploměr ukazoval bezmála čtyřicet stupňů Celsia. Když o několik hodin později slunce zapadalo, byl už český běžec suverénně na prvním místě. Sportovec nepřetržitě kontroloval hlas svého těla. Svaly měl uvolněné, dýchal pravidelně, srdce předlo jako kočka. A to všechno po sto čtyřiceti kilometrech a šestnácti hodinách nepřetržitého běhu. Jenže pak přišla krize, žaludeční křeče, únava. Sportovec šel na chvilku spát. Když zase vyrazil, byli již čtyři běžci před ním. Za dalších čtyřicet kilometrů jej spánek přemohl znovu, a když opět vyběhl na trať, chvilku mu trvalo, než se dostal do tempa. Čekaly ho ale další desítky kilometrů. A konečně byl ve Spartě. Tisíce lidí v ulicích atlety popoháněli svými výkřiky. Když po 245,3 kilometru konečně doběhl do cíle, časomíra se zastavila na 29 hodinách, 26 minutách a 39 sekundách. Orálek doběhl jako jedenáctý (rok předtím skončil náš ultramaratonec dokonce pátý). Loňský ročník byl asi nejnáročnějším spartathlonem v historii, tento běh z Atén do Sparty se mu ale podařilo dokončit. Z 336 běžců, kteří odstartovali, jich do cíle doběhlo jen sedmdesát dva.Samozřejmě, že Dan Orálek je nadaný a jeho schopnost stále znovu nacházet motivace je při dosahování takových cílů bezpochyby obdivuhodná. Čím se ale liší od ostatních sportovců a díky čemu je tak úspěšný? Odpověď je překvapivě jednoduchá. Nejenže odhalil a aktivoval svůj skrytý potenciál, ale dokázal ho, na rozdíl od většiny ostatních lidí, důsledně a stoprocentně využít. „Všechno je to otázka myšlení,“ vysvětluje. To ovšem neplatí jen pro některé. Adrenalinové rezervy se skrývají doslova v každém z nás. Ať už se jedná o svaly, kosti, plíce, srdce, všichni máme v různých oblastech ještě pořád spoustu prostoru pro zvyšování výkonu. A my se vám na následujících stránkách pokusíme napovědět, jak tohoto potenciálu využít.
Jak dosáhnout nejrychlejšího růstu svalů?
Danielu Craigovi už nezbývalo mnoho času. Byl listopad 2011 a za několik týdnů mělo začít natáčení bondovky Skyfall. Představitel hlavní role měl být podle režiséra svalnatý borec. Do toho měl třiačtyřicetiletý Craig ještě daleko a běžné cvičení prostě nestačilo. Ale na plátnech kin působí jako nejvypracovanější James Bond všech dob. Tajemství rychlého růstu jeho svalů se jmenuje HIT. To je zkratka pro High Intensity Training (vysoce intenzivní trénink). Podle trenérů nedokáže žádná jiná metoda přinutit svalovou hmotu k tak rychlému růstu v tak krátké době. Klíčem k úspěchu je zpomalení rychlosti trénování. Místo zvedání závaží nejrychleji, jak jen to lze, si profesionálové při HIT dávají pěkně na čas. Jednomu provedení cviku věnují až devět sekund. Například s činkou na zádech provedete cvik takto: čtyři sekundy pohyb dolů (do dřepu), jedna sekunda výdrž, tři sekundy pohyb zpět nahoru, jedna sekunda odpočinek. „Při tomto tempu je zaručeno, že pohyb není podporován odstředivou silou,“ říká zakladatel metody Arthur Jones. Výzkumy potvrdily, že při HIT je jeden cvik stejně účinný jako tři cviky při jiné metodě. Růst svalové hmoty může zdraví podpořit i jinak než pouhým zlepšením kondice. Lékařka Benete Pedersenová nedávno dokázala, že svaly v těle fungují podobně jako lékárna. Vědci identifikovali stovky bílkovin, které tito tahouni podporují. Pomáhají při regeneraci jater, slinivky břišní, tukové tkáně i srdce. „Tyto látky, mikoiny, jsou důvodem, proč při mnohých onemocněních pohyb pomáhá“ dodává Benete Pedersenová. Svaly totiž profukují mikoiny jen v době, kdy se stahují, tedy když pracují.
Jak snížit vnímavost vůči bolesti?
Většina lidí si to sice nemyslí, ale tolerance vůči bolesti není pevně dána. Vědci z univerzity v Heidelbergu zjistili, že jí lze zvýšit prostřednictvím výkonnostního sportu. Jenomže záleží také na zvolené disciplíně. „Nejvyšší toleranci vůči bolesti vykazují hráči míčových her, následují vytrvalostní sporty a silové disciplíny,“ vysvětluje vedoucí studie Jonas Tesarz. Pokud bolest dosáhne určitého prahu, vyplaví hypotalamus do těla analgetika. Sportovci sice vnímají bolest stejně intenzivně jako netrénovaní jedinci, takže ji nevnímají jako dominantní. Existuje ještě další technika, kterou využívají například elitní vojáci jednotek americké armády Navy SEALs, chtějí-li přelstít své tělo. Jedná se o takzvanou techniku 4-4-4. Rekruti se při ní po dobu čtyř minut střídavě čtyři sekundy nadechují a čtyři sekundy vydechují. Cvičení pomáhá při soustředění na cíl a překonávání vnitřních bloků.
Jak účinně zrychlit své reakce?
Vědci z Liverpoolské univerzity zjistili, že fotbalový trénink zostřuje smyslové vnímání. Zkušení hráči jsou na hrací ploše vnímavější, dokáží zpracovat více informací, a to všechno rychleji a přesněji. Důvodem je to, že se jim zahušťuje síť nervových buněk v mozku, informace se ukládají prostřednictvím podnětu a vhodných reakcí na ně a jejich vyvolání je rychlejší. Vlastní schopnost reakce tedy lze zrychlit trénováním fotbalu, ať už na hřišti, nebo doma při hraní videoher typu FIFA 13 či Need for Speed. Podle nejnovější studie potřebují profesionální hráči počítačových her k reakci na podnět přesně 209,4 milisekundy, jsou tedy téměř čtyřikrát rychlejší než lidé, kteří hrají zřídka nebo vůbec. Základní cvičení pro zostření zrakového vnímání vypadá následovně. Podržte pravítko za jeho dolní konec mezi ukazováčkem a palcem a držte je svisle, co nejblíže k nulové značce. Jakmile pravítko pustíte, hned je zase zachyťte. Čím nižší číslo na centimetrové stupnici, tím lepší máte schopnost reakce. Čím častěji budete toto cvičení provádět, tím více se budete zlepšovat.
Žádné komentáře:
Okomentovat