úterý 2. srpna 2016

Tipy a triky: Ultimátní návod pro Pokémon GO

Na co se nachystat, u čeho si dávat pozor, jak správně hrát? Na všechno vám odpovíme!
Varování: Tento návod je duševním vlastnictvím Battleforce.cz a podléhá autorskému právu. Kopírování textu pro vlastní účely (vlastní článek, video) je možné pouze po domluvě s autorem nebo editorem.
Máme pár prvních hodin pobíhání po Praze za sebou a domů jsme si přinesli telefon plný pokémonů. Spousta z vás si ale nevěděla rady se spuštěním, a jelikož jsme dobráci od kosti (občas), rozhodli jsme se odpovědět na vaše nejčastější dotazy dřív, než na vás vysypeme první dojmy z hraní. Za poznatky děkujeme kolegům a komunitě! Co vás tedy trápilo nejvíce?
Update 31. 7. 2016: Vyšla nová verze hry 0.31.0 pro Androidy (či 1.1.0 pro iOS) s pořádnou dávkou změn. Někteří pokémoni se dočkali nerfů, jiní byli posíleni, hra je o něco stabilnější, na druhou stranu tracking šel úplně do kopru a tu a tam ztrácíme GPS signál. Všechny změny reflektujeme v návodu i dočasné sekci níže.

AKTUÁLNÍ K UPDATU 0.31.0 pro Androidy (či 1.1.0 pro iOS):

Zmizely mi stopy v trackeru! Co se stalo?
Minulé týdny jsme museli řešit rozbitý tracker, který u pokémonů neustále ukazoval tři stopy, a tudíž značně ztěžoval hledání virtuální potvory i jejich vzdálenost od hráče. Vývojáři nyní vydali „opravu“, která tuto funkci zase smazala úplně. U žádných pokémonů nejsou vidět packy. Z bláta do louže.
Mně zase zmizel veškerý postup! Jsem zpět na levelu 1!
Někteří majitelé iOS verzí Pokémon Go ztratili veškerý uložený progress. Nebo aspoň na první pohled. Jejich postup je naštěstí uložen a v pořádku na serverech Nianticu, „reset“ byl jen výsledek pozměněného systému logování a adresování při načítání hry. Návod, jak získat zpět svou postavu i pokémony, najdete na oficiálních stránkách technické podpory.
Zmizela mi funkce „transfer“! Už nemůžu posílat pokémony profesorovi?
Můžete, transfer se nově schoval pod tlačítko v pravém dolním rohu na kartě pokémona. Je to vlastně docela příjemná změna, jelikož hráč již nemusí sjet až dolů pod mapu. Posílání pokémonů profesorovi je hned o něco příjemnější a rychlejší, teď kdyby šli vybrat hromadně…
Přijde mi, že můj Vaporeon nakládá méně než předtím, co s ním je?
Vodní vývin Eeveeho nebyl úplně vyladěný, vývojáři se proto rozhodli Vaporeona i dalších několik jiných pokémonů nerfnout. Jeho základní útok je nyní o něco slabší, na druhou stranu Hydro Pump nakládá po nabití slušný damage. Nyní tedy už neplatí, že Vaporeon je z dostupné evoluční trojice nejsilnější.
Hra se mi sekla po nakliknutí na pokémona! Co mám dělat?
Restart, restart, restart. Bohužel, na nic lepšího jsme nepřišli a po novém updatu řada hráčů hlásí, že se jim hra sekne na bílé obrazovce při chytání pokémonů. Je to stejně otravné jako pokéballový glitch, nezbývá nám ale nic jiného než počkat na opravu.
Co dalšího přinesl nový update?
Pokud opomeneme fakt, že hra o něco častěji ztrácí GPS signál, tak je novinek docela dost. Nyní je možné si upravit vzhled postavy, vývojáři se dále zaměřili na lepší animace u soubojů, konečně se poprali se stabilitou hry i serverů, snížila se velikost radaru (a naopak zvýšila vzdálenost, odkud můžete nakliknout spawnutého pokémona), přibyla další varovná hláška i několik achievementů.

Software, hardware a konektivita

Android: Na čem a jak začít hrát?
Pokémon GO je funkční na zařízeních s Androidem (4.4+) a iOS (funkční i na iPhone 4S, byť s kompromisy). Hra je již dostupná v České republice a řadě evropských zemích, tudíž stačí zavítat na Google Play či AppStore a stáhnout si aplikaci, případně hru rozjet přes instalační soubor, který si můžete stáhnout zde (musíte v Nastavení – Zabezpečení – Neznáme zdroje povolit instalaci z neznámých zdrojů). Pak už jen stačí se přihlásit do hry přes interní účet v Pokémon Trainer Club, případně využít pohodlí Google účtu. Postup se ukládá do nich, takže můžete bez obav smazat aplikaci a přestěhovat se na jiný telefon, kdyby bylo třeba.
Na jakých Android systémech můžu hru rozjet? Co třeba Androidi s Jelly Beanem?
Pokémon Go běží pouze na Androidech od verze 4.4 a výš. Starší modely tedy tím pádem ostrouhají, bohužel. Jan Formánek (obrovské díky) nám poslal i funkční návod, jak rozjet hru pro Android verze 4.3 Jelly Bean Počítejte ale s výkonostními kompromisy, dále čekáme na vyjádření vývojářů, zda je tento postup v souladu se všemi podmínkami používání – mějte tedy na paměti, že hru instalujete na nepodporovaný systém na vlastní nebezpečí.Videonávod najdete zde, ještě dodáváme, že budete muset používat Pokémon Trainer Club účet – googlovský nefunguje. V případě nejasností se ozvěte přímo autorovi videa do komentářů.
Ještě nějaké další softwarové a hardwarové požadavky?
Instalační soubor si vyžádá cca 60 MB místa ve vašem mobilu, po poinstalačních updatech ale hra sežere něco přes 150 MB. Není to moc, ale mnohé by to možná mohlo překvapit, je třeba počítat i s četnými budoucími updaty. Minimum? 1 GB RAM a silné dvoujádro by mělo s přimhouřením stačit, byť nepůjde o žádnou hitparádu a můžete očekávat i pomalou slideshow. GPS a internet jsou naprostou nutností, pokud vás láká i augmentovaná realita (zobrazování pokémonů v reálném prostředí přes přední kameru), ujistěte se, že vás telefon disponuje gyroskopem. To nejlépe zjistíte na stránkách výrobce či po chvilce googlování.
Potřebuju být připojený k internetu?Jak jsme psali výše, bez internetu (wifi či dat) a GPS si Pokémon Go prostě nezahrajete.
meme pokemon
Už chybí jen powerbanka.

Google Play mi píše, že „aplikace není kompatibilní se zařízením“, přitom jsem do vydání hrál úplně v pohodě! Co s tím?
Klid, někteří hru ani nevidí v shopu. Občas se stane, že vývojáři „nepustí“ část uživatelů k instalaci kvůli lepší kontrole (a nedivíme se, evropské servery zařvaly) a zpřístupňuje aplikaci ve vlnách. Pokud ale po několika dnech vidíte stále stejnou hlášku, zkuste aktualizovat Google Play nebo operační systém, případně do shopu zavítejte přes webový prohlížeč místo aplikace. Pokud by ani tohle nepomohlo, nainstalujte si hru z APK souboru – zde je aktuální verze Pokémon Go.
Hru jsem sice nainstaloval, ale nejde mi pořádně spustit. Objeví se mi černý displej. Vždyť já ale splňuju všechny požadavky?
Pokud jste si stáhli nejnovější APK soubor, můžete bez obav pokračovat s ní, případně zavítejte na Google Play a aktualizujte si hru odtud, nebo ji kompletně přeinstalujte novou verzí. Měla by opravovat chybu s Intel procesory. Vyzkoušeno na Asus Zenfone 2.
iOS (iPhone): Na čem a jak začít hrát?Mluvě o oficiálních požadavcích, autoři doporučují modely iPhone 5 a vyšší (iOS 8 a dál). Máme nicméně vyzkoušeno, že hru rozhýbete i na iPhonu 4S, ačkoliv tropí občas neplechu. Co se týče Pokémon Go, hra je již dostupná i v České republice, jednoduše zavítejte na AppStore a stáhněte si aplikaci odtud. Tak či onak se musíte přihlásit do hry Google nebo Pokémon Trainer Club účtem. Cože, jailbreak? Není podporován.
Splňuju všechny požadavky, ale augmentovaná realita (AR) mi nefunguje. Co s tím?
Podle všeho váš telefon nemá v sobě gyroskop, který je k tomu potřeba. Nic moc se s tím dělat nedá, bohužel. Můžeme akorát doufat v opravný balíček, byť tomu sami moc nevěříme. AR funkci můžete přepínat vpravo nahoře.
Díky uživatelům Tadeášovi a Káti (díky) jsme narazili a vyzkoušeli návod pro rozchození AR na telefonech od Huawei a Honor. Budete potřebovat Android 6.0 Marshmallow a root (zpřístupnění vývojářských funkcí). Návod najdete zde, ALE POZOR: ROOTEM ZTRÁCÍTE ZÁRUKU NA TELEFON! Na reklamacích vám pak stroj nemusí vzít. Opět dodáváme – instalujte na vlastní nebezpečí.

Neustále mi padá připojení na server, případně se hra seká, i když mám nadstandardní hardware. Co s tím?
Jelikož je hra nyní oficiálně v Evropě, doporučujeme si ji stáhnout z českého AppStore či Google Play. Nevíme, jakým způsobem se hráč přiřazuje k jakým serverům, nejspíše se připojuje k nejbližšímu stroji. Podle některých je i tak lepší, pokud si nainstalujete hru z oficiálních zdrojů. Pro jistotu, však to znáte. Pokud server nejede, nejspíš za to může údržba. Zkuste se připojit po pár minutách.
Tip od uživatele Mekron, který ještě musíme vyzkoušet: Stačí se připojit do hry v režimu letadlo (nevím, jak to funguje u Androidu), a po tom, co vám hra napíše, že není internet k dispozici stačí vypnout režim letadlo a hra by se měla načíst. Tahle metoda mi bez problémů funguje a hraju, kdykoliv chci.
Kdy tedy hra vyjde oficiálně v ČR?
Už tu je! Více o spuštění zde. 
Hra se mi sekla – po hodu pokéballu, při načítání gymu, neustále se mi točí kolečko vpravo nahoře…
Pokémon Go stále trpí hromadou bugů a neoptimalizovaných procesů. Máme proto jediný a účinný tip – restart aplikace. Nic lepšího občas ani nezbývá.
Žere Pokémon Go hodně baterky?
Jak prase. V případě baterií bude Pokémon Go docela žrout. Spíš než samotná aplikace spíš dá zabrat neustále zapnutá GPSka a mobilní data. Navíc musíte mít neustále rozsvícený displej, jinak se hra uspí. Na delších procházkách vás může zachránit buď městská wifi, nebo powerbanka (tu obzvlášť doporučujeme). Co se týče konkrétních tipů, na pozadí vypněte nepoužívané aplikace, snižte si jas, ve hře pak zapněte funkci „battery saving“ (vypne displej, pokud je telefon displejem dolů, nadále ale upozorňuje zvuky na okolí). Vývojáři by měli brzy vydat stabilnější verzi.
A co data?
V případě dat bychom řekli, že Pokémon Go tolik nesežere, spíš než aplikace je hlavním viníkem GPS. První updaty po instalaci si nechte nastahovat doma, než se budete venku spoléhat na mobilní připojení. Nejčastější čísla hovoří o cca 10 MB za hodinu nonstop hraní. My jsme jeli na fupnutých tarifech od Mobil.cz a T-Mobile (rychlostně je to 32 kbps pro stahování dat a 16 kbps pro odesílání) a jakž takž se hra dala hrát bez větších problémů. Kromě delšího načítání ikon a občas nepřesné navigace, kdy nám postavička pobíhala po celé Praze.
Update: Dobili jsme si 200 MB dat ve čtvrtek a nahráli několik dlouhých hodin, v sobotu jsme měli k dispozici ještě 130 MB. Samozřejmě jsme Pokémon Go kombinovali dalšími aplikacemi jako Messenger či Facebook. Pokud budete kamarádům posílat své screenshoty z lovu, počítejte s větším úbytkem.

pokémon go


Chytání pokémonů

Jsem ve hře, co dál?
Jakmile se dostanete přes úvodní obrazovku, nastahujete první data a přihlásíte se přes Google účet do hry, zvolte si přezdívku, vyberte ksicht a oblečte se do hader, které se vám zalíbí. Zatímco svůj vzhled můžete kdykoliv upravit, nick s vámi zůstane už napořád. Tudíž pozor, ať nechodíte s dementní přezdívkou jako šéfredaktor.
Na mapě se mi objevili první pokémoni! Kterého vybrat?
Po prvním přihlášení by se kolem vás měli objevit travní Bulbasaur, ohnivý Charmander a vodní Squirtle. Možná vás zklameme, ale je upřímně jedno, kterého vyberete – dost možná s nimi nebudete ještě dlouhou dobu bojovat. Pokémon Go funguje úplně jinak než jeho handheldoví bratři a nám doteď hnije Charmander v CP 12 v inventáři. Krom toho všechny zbylé startéry můžete chytit i jinde, mnohdy v silnější verzi.
A kde je Pikachu?Tohle je obzvlášť milý easter egg pro všechny veterány, kteří zažili Pokémon Yellow. Jakmile se vám poprvé objeví původní startéři na mapě, jednoduše od nich popojděte v reálném světě. Po chvilce se vám objeví na mapě znovu – ignorujte jde a jděte ještě dál. Asi po zhruba 500 metrech by se vám měl zjevit i Pikachu. Zamordujte ho pokébally a je váš! Stejně jako Bulbasaur, Charmander i Squirtle, i žlutá myš jde chytit mimo tenhle fígl.


Dost, kde najdu první pokémony?Ze začátku v okolí možná neuvidíte nic. To je v pořádku, pokémoni se vám objeví jen ve chvíli, když jsou poblíž. Nejlepším indikátorem je „radar“ vpravo dole se seznamem nejbližších pokémonů („Nearby“). Čím méně stop má u své ikonky, tím více se k němu blížíte. Pokud kolem sebe stále vidíte prázdnotu, není lepšího receptu než jednoduše chodit po okolí. Pokud v záložce narazíte na pokémona,
který u sebe nemá vyobrazené stopy (Update – v aktuální verzi nefunguje, bohužel), zkuste na něj kliknout – teprve poté měl by se vám objevit pak na mapě.
Polétávající listí okolo většinou značí schovávajícího se pokémona, ve většině případů se nám vyplatilo se tedy vydat tím směrem, přestože daná oblast negarantuje výskyt stopovaného pokémona. Kompasu si nevšímejte – ten ukazuje sever, nikoliv směr, kterým se vydat. Níže přikládáme hrubý přepočet vzdálenosti, který možná někomu pomůže. Díky za tip, Dane!
i91sYzr
Šikovná pomůcka pro určování vzdálenosti pokémonů. Zdroj: Reddit

Naklikl jsem objeveného pokémona. Co teď?Po nakliknutí se automaticky přenesete do „chytací obrazovky“. Na rozdíl od handheldové herní série nemusíte s pokémony nutně bojovat a oslabit je, abyste je chytili. Stačí po nich hodit svůj pokéball, kterých dostanete do startu více než dost. Chce to dobře mířenou mušku, ale nejde o nikterak náročnou minihru.
Základní pokémony chytnete hned, ti silnější mohou z pokéballu během animace ještě vyskočit, čímž vás donutí celý proces opakovat. Zelený kruh při chytání značí slabého pokémona, čím více barva směřuje k červené (přes žlutou, oranžovou…), tím tvrdohlavější pokémon bude při chytání. Jen pozor – pokud jste leví jako Mr. Bean na pouti a nepodaří se vám potvoru trefit pokéballem ani po několika pokusech, může vám pokémon zdrhnout, stejně tak pokud budete s chytáním otálet.
Tip od Ondry ohledně roztočení pokéballů, který ještě musíme vyzkoušet (zatím jsme se obešli bez něj): Když jsem ho neroztočil, tak jsem neměl šanci Pidgeota chytit. Po roztočení a trefení ho do zobáku s nápisem „Great“ jsem ho konečně po 150 pokéballech chytil. Takže roztočení je důležité, stejně tak jak moc velký je barevný kruh uvnitř. Čím menší, tím větší šance.
Nějaká šance pokémona oslabit, když už s ním nejde bojovat?
Ve hře můžete použít předmět zvaný Razz Berry, který snižuje odpor daného pokémona. Po jeho použití je tedy jednodušší ho narvat do pokéballu. Upozorňujeme, že pouze zvyšuje šanci chycení, ale negarantuje ho. Použít ho můžete i víckrát mezi jednotlivými hody. Bobule padají z Pokéstopů.
Docházejí mi pokébally, vyházel jsem je na *vložte libovolného pokémona, kterého potkáváte neustále dokola*. Co mám dělat?
Pokébally si můžete zdarma nahrabat u Pokéstopů (více o nich níže), případně zakoupit v obchodě za Coiny. Je dobré s nimi šetřit, ideálně neházejte pokébally jen palcem ruky, kterou držíte mobil, občas mají tendenci se stáčet. Místo toho házejte ukazováčkem. Další pokébally získáte i při postupu na novou úroveň, později k nim přibudou i greatbally s lepšími vlastnostmi. Jeden takový protip – pokud pokémona minete, můžete na pokéball ještě kliknout a získat jej zpět.
Pokémon chycen, co mám dělat dál?
Každý nový pokémon se zapíše do pokédexu a uloží do vaší kapsy o 250 slotech, kterou můžete rozšířit v shopu za virtuální mince. Potvůrky mají po chycení u sebe dvě herní měny – stardust a sladkosti („candy“ se jménem daného pokémona či její základní vývojové fáze).
Obě slouží k levelování, na rozdíl od handheldových her je tedy nemusíte hnát do boje a grindovat zkušenosti. V případně sladkostí mějte na vědomí, že slouží i k evoluci daného pokémona. A candies bud třeba hodně. Jak je získat? Odpověď najdete v dalším odstavci.
Má smysl chytat více stejných pokémonů? Nejde se jich pak zbavit?
Ano a ano! Pokud zrovna netrpíte akutním nedostatkem pokémballů, vyplatí se chytat vše, co potkáte, i sebeslabšího pokémona. Pomocí funkce „transfer“, kterou najdete za tlačítkem na kartě pokémona v pravém dolním rohu, je můžete poslat profesorovi, který si pokémona už natrvalo nechá u sebe. Na oplátku vám dá candy daného pokémona, které pak poslouží k i levelování a evoluci.
Chytání již vlastněných pokémonů a jejich následné odeslání profesorovi na farmu je nejjednodušší způsob, jak si přijít na celkem slušné virtuální bohatství a zpřístupnit si i brzkou evoluci. Pokud například máte víc Rattat, nechejte si jen toho nejsilnějšího a zbytek pošlete pryč. Pokémony s nízkým CP (o tom později) letí ze seznamu zpravila první, téměř vždy najdete jejich silnější variantu.
Bojím se, že nechtěně pošlu pokémona pryč k profesorovi! Jak tomu můžu zabránit?
Poměrně jednoduše – stačí označit daného pokémona jako „oblíbeného“, čímž se zablokuje možnost pro transfer, dokud neprovedete zpětnou změnu. Své oblíbené pokémony můžete označit na jejich kartě v tlačítku v pravém dolním rohu. Po nakliknutí najdete možnost „favorite“ nad transferem.
pokemon go growlith
Všimněte si progressového oblouku nad Growlithem. Indikuje, nakolik ho jde ještě boostnout levelováním.

Neustále nacházím stejné pokémony a kaká mě to!
Klídek, Pokémon GO je koneckonců i o cestování po okolí, stejně jako jím byl i Ingress. Ve městech není problém narazit na běžnější pokémony (normální, travní, létající, občas i travní), u vody zase na vodní, v příměstských lesích a parcích i na zemní a kamenné. V noci pak ze svých nor vylézají i pokémoní duchové jako Ghastly či jeho vývin Haunter, ačkoliv ani tohle není pravidlem, stejně tak jsme v parku nachytali jak vodní, tak ohnivé.
Není od věci si pamatovat, kde jste vaši potvoru objevili a vrátit se třeba později, možná tam na vás bude čekat jiný druh. Vzácnější pokémoni se objevují jen na některých oblastech, například Onix byl nahlášen pouze u Libeňského mostu v Praze, zatímco Dratiny především v okolí Vltavy. Jakmile najdete kompletní mapu výskytu, přidáme ji sem.
Dle všeho se výskyt pokémonů na mapě odvíjí od počtu bran v Ingressu – Pokémon Go je postavený na jeho základu. Někteří uživatelé se vrhli na porovnání obou her a zjistili, že Pokémon Go má o ždibec více spawnovacích bodů než Ingress, přestože by tomu tak nemělo být. Zřejmě se počet pokémonů odvíjí i od počtu mobilních připojení v daných oblastech – zkusmo stačí refreshnout GPS či celou aplikaci, společně s tím se pak aktualizuje i seznam pokémonů poblíž.
Nemůžu ty pokémony k sobě nějak nalákat?
Jasně! Pomocí předmětu zvaném „Incense“ vám pokémoni polezou i do baráku. Vábnička funguje celou půlhodinu skvěle a obzvlášť ve městech budete potvory potkávat téměř na každém kroku. Podobně funguje i „Lure Module“, který se aplikuje na pokéstopy. Pokémoni se ovšem budou objevovat všem hráčům v jeho okolí (a lákat je k vám).
Mluvě o prvním předmětu, udělali jsme dva různé testy – jeden ve městě, jeden z pohodlí gauče. Po půlhodině ve městě s aktivovanou incense jsme v malém městečku narazili celkem na 17 pokémonů. Je to slušná cifra vzhledem k tomu, že jsme ušli jen dva kilometry a občas postávali na jednom místě. Z domova k nám vlezlo 8 pokémonů, aniž bychom se hnuli z gauče. Kdo třeba chytá z práce, možná tuhle věcičku ocení. Stále však platí, že největší užitek z těchto předmětů dostanete při cestování. Předmět najdete v položce Items.
Kde jsou legendární pokémoni? A co další generace pokémonů?
O těch se ví v tuto chvíli velice málo. Legendárky z první generace 151 pokémonů nejspíše půjde chytit buď s velice nízkou pravděpodobností nálezu, nebo při speciálních eventech pořádaných autory hry. Nejcennější úlovek, který jsme zahlédli, byli zatím poslední evoluce startérů a Dragonite. Co se týče dalších generací pokémonů, těch se nejspíše dočkáme později v podobě updatu, zřejmě na začátku příštího roku. Doufejme, že nezpoplatněného nebo aspoň rozumně naceněného.
rarity

Combat Points a evoluce

Co je to CP? 
Tzv. Combat Points je celková síla daného pokémona, kombinace několika statistik do celkového čísla. Čím větší CP, tím silnější je daný pokémon. Obecně platí, že pokud chytnete v přírodě pokémona s vysokým CP, všechny stejné druhy s menším číslem můžete poslat profesorovi. CP můžete zvyšovat levelováním, které stojí stardusty a candies.
Čím vyšší CP má, tím dražší pak bude ho levelovat. Ke konci křivky může takový boost pokémona stát klidně 1500 dustů a 2 candies, případně i více. Snažte se tedy hospodařit se svými materiály co nejšetrněji, nejlépe do 5. levelu nic neboostujte – později stejně najdete základní pokémony s mnohem vyšším CP než na začátku, ušetříte tak slušnou hromádku dustů.
Dosáhl jsem stropu a nemůžu zvýšit CP, co s tím?
Maximální CP u všech pokémonů se zvedají s úrovní samotného trenéra. Čím vyšší level má tedy váš avatar, tím více můžete levelovat svého pokémona, a zároveň máte mnohem větší šanci narazit na silnější základní verze pokémonů, jako 180 CP Pidgeyho nebo 300 CP Drowzeeho.
Vyplatí se nejdříve boostovat pokémona a pak ho teprv vyvinout, nebo naopak?Už týden se řeší, zda by se pokémoni měli boostovat před, nebo až po evoluci. Upřímně je na jakékoliv přesné soudy brzo, v tuto chvíli probíhá několik testů (reddit se nezdá, ale je plný matematiků), kteří zkoumají vztahy mezi jednotlivými statistikami. A zatím z toho vyplývá následující – šetřit dusty až do té doby, dokud nechytíte opravdu silný základní vývoj dané větvě. Ze začátku jsme boostovali třeba Pidgeyho na 100, o den později jsme chytili jiného s CP 192. To už je výhodnější vyvinout jeho.
Ale abychom odpověděl na otázku. Obecný předpoklad (k němuž jsme se taky přikláněli), že je výhodnější je nejdřív levelovat a pak vyvíjet, nepočítá ale s jedním faktem – u evolucí při každém levelování získá pokémon mnohem víc bodů, než kdybys leveloval jeho předešlou fázi. Ukazuje se, že dopad není tak velký, jak se zdá.
Příklad? Čistě na teoretické rovině – za každý level up Charmandera dostane 10 CP, jakmile se namaxuje, bude mít třeba 150 CP (strop závisí na levelu trenéra). Při vývinu pak dostanete Charmeleona s 300 CP. Kdybyste Charmandera vyvinuli už na 50 CP, dostaneš Charmeleona třeba na 150 CP. Jenže s každým level upem Charmeleon nedostane 10 CP, ale třeba 30. A vesměs za stejnou cenu v dustech i candies. Hodnota CP se navíc liší podle daných pokémonů a proměnných zde figuruje příliš mnoho, je tedy v tuto chvíli obtížné určit, co z toho je výhodnější. Chytáním základních vývojových fází s vysokým CP si ale nic nepokazíte, naopak ušetříte.
Má cenu si vyvíjet více stejných pokémonů?
Jak píšeme níže, rozhodně má už proto, že při obsazování a bránění gymů nemusíte mít po ruce vždy dostatek pokémonů. A sílu třech Pidgeotů a pěti Hypnů s CP okolo 800 dokáže nepřítele pěkně otrávit. Společně s Beedrily jsou nejčastějšími protivníky a je dobré jich mít v zásobě víc. Navíc s každou evolucí dostanete slušnou porcí zkušeností (o tom více níže).
Jak je to s evolucí u Eevee? Je potřeba evolučních kamenů?
Nikoliv. Pokud hráč nijak nezasáhne, vývoj Eevee funguje v Pokémon Go náhodně, byť jsme zpozorovali, že podle barvy zvoleného týmu se zvyšuje šance získat danou evoluci (modří Vaporeona, žlutí Jolteona a červení Flareona). Jak ale píšeme, jde, o vyšší procentuální šanci, nikoliv garanci. Existuje ale návod, jak evoluci malé lištičky usměrnit a získat tak vývoj dle vlastních preferencí – díky odkazu na animovaný seriál.
V něm Ash narazil na trojici trenérů Eevee evolucí – Rainer měl na povel vodního Vaporeona, Sparky zase elektrického Jolteona, Pyro se zase mohl chlubit Jolteonem. Přejmenujte svého Eevee podle jména daného trenéra a s velkou pravděpodobností získáte vysněný vývin. Můžeme potvrdit, že tato metoda opravdu funguje, nicméně jen napoprvé. Rozhodujte se tedy pečlivě, kterého z této trojky chcete nejvíce.
pokemon-go-evolucion-eevee
Chcete Jolteona? Přejmenujte Eevee na Sparkyho! Za obrázek děkujeme lidem z emezeta.com

Vajíčka! Vajíčka!

Počkat, vajíčka?
Ano, vajíčka! Padají právě Pokéstopů (víc o nich níže) a mohou sloužit jako skvělý zdroj nových pokémonů – občas se z nich vylíhnou i takové druhy, které byste v okolí nenašli (dračí, vodní, električtí…). Vajíčka stačí dát do inkubátoru a po delším chození (podle rarity je třeba ujít 2, 5 nebo 10 kilometrů) se z nich něco vylíhne. Stačí si otevřít ikonku pokéballu v dolní části uprostřed, následně položku Pokémon a vpravo nahoře si najít záložku Eggs a vybrané vejce dát do inkubátoru (základní má neomezeně použití). A pak si třeba jít zaběhat.
Nechce se mi chodit 10 kilometrů kvůli jednomu vajíčku. Jde to nějak ochcat?
Do jisté míry ano. Počítadlo zaregistruje pohyb pod 50 km/h, tudíž s autem spíše nepočítejte. Kola a kolečkové brusle by měly být v pohodě, aspoň podle některých uživatelů. Tramvaje a trolejbusy pořádně registruje jen při rozjezdech a zastavování, velkou měrou ale pomohou.
Jeden inkubátor mi nestačí. Nejde jich sehnat víc?
My jsme dostali jeden pouze při postupu na levelu 6 (na tři použití). V obchodě si pak můžete koupit další za zlaťáky.

inkubatory pokemon

K našemu štěstí jsme dostali jeden inkubátor navíc, celkem na tři použití. Na vyšších levelech je budete dostávat častěji.

PvP, souboje a gymy obecně

Jak funguje PvP?
K soubojům se dostanete až po 5. úrovni, kdy se vám zpřístupní virtuální gymy – stadiony, kde si můžete změřit síly s ostatními hráči z nepřátelských týmů. Prozatím nejde bojovat s hráči napřímo, přestože tato možnost dle všeho přibude v budoucích updatech.
Gymy vypadají jako vytuněné pokéstopy a nemusí být nutně vázané na okolní památku – občas jde jen o křižovatku či značku. Podle dominantního týmu se odvíjí i barva gymu na mapě (červená, modrá, žlutá). S každým obsazeným stadionem si můžete po 21 hodinách vyzvednout v in-game shopu mince a stardust zdarma, tudíž stojí za to se zapojit do mely. Jakmile zahlédnete na mapě nepřátelský stadion, stačí k němu zajít a nakliknout.
Jak probíhá souboj? Stejně jako na handheldu?
A teď pozor – souboje nejsou tahové. Nám se osvědčila následující taktika – jednoduše na nic nečekejte a nepřestávejte klikat na nepřátelského pokémona – receptem k úspěchu je ho poslat k zemi dřív, než on sundá vás. Útokům se můžete i vyhýbat, tak toho využijte.
Pro základní útok stačí klepat na displej jako zběsilý, jejich síla ale nebývá tak závratná, dokud nebojujete s mnohem slabší protivníkem. Modré čárečky pod ukazatelem životů indikují nabití speciálních útoků. Když se vám nabije, podržte prst na displeji a tím jej aktivujete. Přejetím prstu doprava či doleva pak uhýbáte útokům nepřítele.
Mají pokémoni slabiny a odolnosti?
Samozřejmě. Zde se nic nemění – na oheň platí voda, na ni zase travní a elektrické útoky, na normální pokémony zase pořádné kopance od bojových pokémonů. Typ obou útoků vašeho pokémona zjistíte na jeho kartě, slabosti a odolnosti si můžete ověřit níže v tabulce (první sloupec je pro slabiny, druhý pro odolnosti, poslední pro absolutní imunitu). Berte však v potaz, že se jedná o údaje pro handheldové hry. Částečně jdou aplikovat i zde.
pokemon_types_weakness_chart_by_saragonvoid-d7itu18
Vodní útoky udělují ohnivákům dvojnásobné poškození, travní zase poloviční.

Je třeba se více věnovat speciálním útokům?
Co jsme vypozorovali, každý druh může mít 3 až 4 různé speciální útoky a rozhodně se vyplatí sledovat, které zrovna má. Nemá moc smysl boostovat pokémona, který má sice slušné CP, ale slabé speciální útoky (Gust udělá mnohem větší paseku než Air Cutter atd.). Silnější útoky si zase vyžádají delší dobu k nabití a aktivaci, bude tedy záležet, jakému stylu boje dáte přednost. Žádné doprovodné efekty kromě otrávení (poison útoky) jsme nezaznamenali.
Stadion je můj! Co dále?
Jakmile porazíte všechny protivníky, můžete na stadionu nechat jednoho ze svých pokémonů, aby bojovat s případnými vetřelci. Nijak vám nezmizí, jen se v seznamu „zablokuje“. Jakmile ho někdo porazí (a ve velkých městech to bude docela rychlá záležitost), vrátí se k vám polámaný. Stadion mohou posílit i další hráči a ztížit tím nepřátelskému týmu obsazování. Čím vyšší úroveň má gym, tím drsnější bude obrana.
Vylepšování levelu gymu probíhá strašně pomalu! Jak ji urychlit?
Je dobré, abyste bojovali s pokémonem s podobným CP, jako má váš protivník. Kupříkladu získáte mnohem více bodů prestiže, když pošlete svého Jolteona s CP 500 proti Venomothovi s CP 470, než kdybyste vyřešili souboj Charizardem s CP 1100 – v tom případě byste dostali minimum prestiže a protahovali celý proces „expení“ stadionů.
stadion pokemon go
Obsazený stadion vám každých 21 hodin generuje odměnu, pokud tam necháte svého pokémona na obranu. Nebojte se tam nechat největší mazáky, tenhle moc dlouho třeba nevydrží.

Aha, jak tedy zvýším úroveň gymu?
Stačí vyzvat svého pokémona či pokémova vašeho spoluhráče z týmu k zápasu. Z každé fackovačky dostanete malou porci zkušeností a prestiže, po několika zápasech byste měli navýšit level a tím i sloty pro dalšího souputníka. S vyšší úrovní gymu se celý progress dost zpomaluje, pokud jste na to sami – zavolejte si tedy kamarády ze stejného týmu, sedněte si poblíž stadionu a trénujte. Rychlejší metoda není.
Mám z toho něco, když nechám v gymu svého pokémona?
Zajisté. Každých 21 hodin si můžete vyzvednout odměnu v shopu. Za každý gym s vaším pokémonem dostanete 500 dustů a 10 goldů. Čím víc stadionů teda bude pod vaší kontrolou, tím lepší odměny dostanete. Proto se vyplatí spolupracovat s okolními spoluhráči a bránit nejbližší stadiony ve skupinách.

odmeny pokemon go

Vidíte ten štítek nahoře v pravém rohu? Pokud máte obsazený stadion, můžete si po několika hodinách vyzvednout odměnu.

Nemůžu obsadit gym, poslednímu protivníkovi neubývají životy!
Netřeba si nic nalhávat, hra stále není perfektní a v této fázi trpí několika bugy. Nesmrtelný protivník je jednu z chyb hry. Občas se prostě stane, že při souboji mu zbude poslední HP a nejde s ním hnout, v tu chvíli je lepší se odpojit do hry a restartovat ji. A absolvovat souboj znovu, bohužel. Jedinou záchranou mohou být otrávené útoky (poison), které nepřítele mohou sundat jedem.
Zmlátili mě, co s tím?
Zavolejte si sanitku a policii, prioritně zastavte krvácení, volejte o pomoc.
Myslel jsem tím pokémona! Toho potřebuju vyléčit!
Aha, soráč. Pokud se vám pokémon vrátil polámaný a zraněný, můžete ho vyléčit dvěma způsoby – jednak chozením (pomalejší možnost), jednak potionem, který padá z Pokéstopů, případně jej dostanete při level upu. Také můžete potiony zakoupit v shopu za zlaťáky, kdyby byla nouze. Pakliže váš pokémon žere hlínu, netřeba se chystat na pohřeb – předmět jménem „revive“ ho postaví na nohy. Získává se obdobně jako potion.
A jak je to s týmy?
V jistém bodě hraní si budete muset zvolit mezi třemi týmy – Team Mystic (modří), Team Valor (červení) a Team Instinct (žlutí). V tuto chvíli není možné mezi nimi vandrovat a není jisté, zda vůbec někdy přibude možnost vyměnit týmové dresy. V jejich barvách budete obsazovat výše zmíněné stadiony a bojovat o body s nepřátelskými tábory i v reálném světě. Jako v Ingressu.
My volíme #TeamInstinct, jelikož červených je v Česku podezřele hodně, nicméně je zcela na vás, na kterou stranu barikády si stoupnete. Vytvořte si s kamarády gangy a bojujte ve stejných barvách, je to sranda. A jak jsme řekli výše, největšího profitu z gymů dosáhnete dobrou kooperací se zbytkem týmu. Rozcestník na FB skupiny jednotlivých týmů najdete dole pod článkem, stejně jako odkaz na největší FB skupiny.

pokémon go týmy
Kterému týmu se upíšete?

Gameplay a zbytek

Z čeho všeho dostávám zkušenosti? Jde expení postavy urychlit?
Možností je několik. Za každý roztočený Pokéstop (více níže) dostanete 50 EXP (a to i přesto, že máte plný inventář). Za každého nového chyceného pokémona dostanete po zápisu do pokédexu 600 EXP, při chycení starého druhu to dělá jen 100 EXP. Za každou evoluci dostanete 500 EXP, což je asi nejlepší zdroj zkušeností. Stovku dvě zkušeností obdržíte i za vylíhlé vajíčko či zvednutí prestiže v gymu.
Tip na expení postavy: Všimli jste si předmětu Lucky Egg? Po jeho použití budete následující půlhodinu dostávat dvakrát víc zkušeností ze všech akcí. Nám se vyplatilo si nechat v zásobě OPRAVDU HODNĚ Pidgey a Rattat (jsou nejjednodušeji k sehnání) a s hrstí candies je evolvovat do posledního. Za každou evoluci tím pádem máte 1000 EXP. Speed-leveling is real!
V seznamu chycených pokémonů mám bordel! Nejde je nějak roztřídit?
Jasně, že dá! Vpravo dole budete mít ikonku hodinek – to označuje třídění podle posledně chycených pokémonů (ti jsou symbolizováni u modrým pozadím). Po nakliknutí můžete své potvory seřadit podle CP, životů, čísla v pokédexu (což se hodí, chcete-li srovnat statistiky stejných druhů, budou zobrazeni vedle sebe) či abecedně. Své oblíbence si můžete i označit.
A co jsou Pokéstopy?
PokéStop jsou významné body na mapě – sochy, památky, obchody či zajímavosti ve vašem okolí. Stačí k nim dojit, počkat, až se načte ikona místa a pak ji rychlým gestem prstu „roztočit“. Odměnou vám budou pokébally, vajíčka či vzácné předměty. Refreshují se po pěti až deseti minutách, tudíž si touto cestou můžete jednoduše „nafarmit“ pokébally do zásoby a pak je vesele rozhazovat po okolí.
Ve velkých městech asi nebudete mít problém s nalezením Pokéstopů (v okolí bytu šéfredaktora se jich nachází přes 10), leckdy jde i o pouhé značky u silnice. V malých městech okolo 5 tisíc obyvatel jsme nezaregistrovali problém, Pokéstopů jsme našli dost, lidi z Chomutova ovšem hlásí, že většina bodů je skrytá v zoo. Stadiony bývají o něco vzácnější a na vesnicích zpravidla bývá jedna jediná, jestli vůbec nějaká.
pokémon stop
Stačí roztočit disk s obrázkem a dostanete pár předmětů zdarma. V práci máme dva hned nad redakcí, takže odcházíme domů s plným inventářem a porcí expů.

Bude se počet stadionů a Pokéstopů navyšovat?
Je to možné. Ingress měl na rozdíl od Pokémon Go mnohem menší záběr a marketing, s aktivní komunitou bychom mohli teoreticky počítat i s lepší podporou do budoucna. To samé platí i pro spawnovací místa pokémonů. Vývojáři nicméně přijímají žádosti o přidání či odebrání pokéstopů i gymů na svých oficiálních stránkách.
Můžu si pokémony vyměňovat s kamarády?
V tuto chvíli ne. Sama hra je okleštěná o spousty hratelnostních prvků z Pokémonů pro Nintendo konzole, nicméně trading by měl být dostupný později v jednom z budoucích updatů, alespoň podle vyjádření vývojářů na letošní E3. Zajímavůstka na závěr – údajně chtějí Pokémon GO nějak propojit s hrami Pokémon Sun / Moon pro Nintendo 3DS, které vyjde v listopadu.
Je bezpečné kupovat in-game měnu a další předměty?
Řekli bychom, že ano. Už se k nám hlásila spousta hráčů kteří vyzkoušeli koupit zlaťáky za menší finanční obnos a neměli s tím naprosto žádný problém. Šlo ovšem o hráče s Android verzí, kde se nákupy realizují přes Google peněženku či kartu. U iOS bychom bylo mnohem opatrnější už proto, že tam je možné hrát jen přes nově vytvořený (a falešný) účet s novozélandským, australským a americkým regionem.
Jaké předměty tedy ve hře jsou?Z Pokéstopů padají pokébally a vajíčka, od pátého levelu pak i speciální bobule (Razz Berries, více o nich výše v sekci Chytání pokémonů), léčivý Potion (20 HP) a Super Potion (50 HP), dále pak Revive, který pokémona oživí s polovinou životů. V shopu najdete za zlaťáky pokébally, obě verze vábniček, Lucky Eggs, inkubátory, možnost rozšíření úschovny pokémonů a batohy i možnost zakoupit zlaťáky za reálné peníze. Některé předměty budete dostávat při postupu na vyšší úroveň.
Jak vypadají odměny na vyšších úrovních?
Od 10. levelu začnete dostávat Super Potiony a Great Bally, postupem času se dostanete i k Ultra Ballům (pokébally s vysokou hodnotou úspěchu), Max Potiony a Max Revive, k nim tu a tam přibudou i lury, incense, inkubátory a další a srandičky. Níže máte obrázek pro představu.
pokémon go rewardsrewards pokémon go 2
Tady máte téměř kompletní výčet odměn za postup na další úroveň. 

Kam se ukládá postup ve hře?
Dle všeho na Google účet, Appstore profil či Pokémon Trainer Club. Naštěstí nejsou vázané na server dané země, takže není problém aplikaci smazat nebo se přestěhovat na jiný přístroj. Po loginu budete pokračovat tam, kde jste skončili.
Co je to Pokémon Go Plus?
Dle všeho docela užitečná pomůcka. Jedná se o náramek, který vám značně usnadní chytání pokémonů a ušetří i baterii. Funguje tak, že po propojení aplikace se zařízením skrze bluetooth můžete mobil v klidu dát do kapsy (samozřejmě se zapnutou hrou na pozadí, GPS a internetem). Pokud se při svých toulkách přiblížíte k pokémonovi, náramek zavibruje – pak stačí na něm zmáčknout světélkující tlačítko, čímž hodíte pokéball.
Nemusíte tedy neustále civět na displej mobilu, barva světla bude indikovat, jak obtížný pokémon proti vám stojí, případně zda jste uspěli s chycením či nikoliv. V českých obchodech bude dostupný v září za cenu 1099 až 1119 Kč.
A Pokémon Go teda bude zdarma?
S naprostou jistotou to můžeme potvrdit. Jediné platby probíhají skrze mikrotransakce v shopu při nákupu herní měny, ale není to podmínkou ke hraní. Za nás můžeme říct, že mantinely jsou nastaveny velice dobře a příjemně, rozhodně zde nic nezvýhodňuje platící hráče natolik, aby to odradilo neplatiče od hraní. Coiny, pokébally i jiné předměty jde naštěstí získat jinak než placením.
Ještě nějaké rady?
Cítíme se zodpovědní se o tom alespoň zmínit, tak tedy – buďte ohleduplní ke svému okolí. To, že na hřbitově vidíte stadion a Pokéstopy, neznamená, že je vhodné tam jít s partou svých kamarádů. Přinejmenším se snažte mluvit potichu a neběhat po areálu. A to, že u pokladny nebo úzkých koridorech vyskočí Bulbasaur, taky neznamená, že byste měli blokovat cestu ostatním. Tohle se prostě nedělá a rozhodně nechceme mít na krku nařčení, že vychováváme generaci buranů. Myslete na to.
Na co si dávat ještě pozor?
Vesměs byste měli být připravení na nástrahy augmentovaného světa pokémonů, nicméně si dovolíme ještě finální tip – dávejte si venku pozor. Sama hra při načítání upozorňuje, abyste si všímali okolí a nenechali se jí zcela zahltit. Opatrní buďte především u frekventovaných silnic a na přechodech, už za éry Ingressu (podobné hry od stejných vývojářů) se během honby za virtuálními portály zranily tisíce lidí, pár z nich i smrtelně.
Určitě si zapněte zvuky nebo vibrace, které vás upozorní na pokémony v okolí. Ač musíte mít neustále zapnutý displej, eliminujete tím nutnost neustále civět na mobil a můžete se bez obav rozhlížet okolo. Věřte nebo ne, i ten reálný svět je vlastně docela fajn a Pokémon GO vás zavede i na místa, o kterých byste nikdy nevěděli.
Chci se do dění zapojit i přes sociální sítě! Kam mám zamířit?
Níže najdete odkazy na největší facebookové skupiny i pro jednotlivé týmu, stejně tak na fanstránky českých zástupců Nintenda:
Facebooková stránka českého Nintenda
Facebooková stránka Battleforce.cz
Oficiální facebooková stránka Pokémon Go
Facebooková skupina Pokémon Go
Facebooková skupina Pokémon Go 2
Máte další tipy do hry, otázky  či případně jste našli nepřesnou či špatnou informaci v článku? Dejte nám vědět!
Zdroj:
battleforce.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat