„To už jsem jednou zažil/a“. Asi každý někdy pocítil tak zvané Déjà Vu. Slovo pochází z Francie a znamená „již viděno“.
Člověk má z ničeho nic intenzivní pocit, že situaci už dříve prožil. Proč se nám tyto pocity objevují? Existuje mnoho teorií, kterými se dá tento zvláštní jev vysvětlit…
Vybavování snů
Při spaní se nám vybavují předpovědi, které se mohou stát ve skutečnosti. Občas najdeme tyto sny a vzpomínky ve svém podvědomí pokud se nám v životě stane něco podobného. Tím vytvoříme pocit Déjá Vu. Mnoho lidí má sny o velkých tragediích, které se pak opravdu stanou. Máme tedy i šestý smysl?
Paralelní teorie Vesmíru
Představa, že žijeme mezi miliony paralelních Vesmírů, které obsahují miliony verzí sebe sama je poněkud zneklidňující. Vědci, věřící této teorii tvrdí, že lidská zkusenost Déjà Vu lze vysvětlit tím, že jsme předtím žili chvilku jako „crossover“ v jiném paralelním Vesmíru. To by znamenalo, že pokud něco děláte a máte Déjà Vu, paralelní verze vás to dělá v jiném Vesmíru současně. Tato verze není příliš doložena pádnými důkazy, přesto je ale rozhodně k zamyšlení.
Závada v realitě
Jedná se asi o nejbizarnější vysvětlení z tohoto článku. Déjà Vu může znamenat jen menší moment ve vašem životě, který ihned po jeho uskutečnění zapomenete. Pokud moment zažijete znovu, nastane pocit Déjà Vu. Tato teorie popisuje Déjà Vu jako momentální členění naší reality. Avšak čas je jen iluze, kterou si sám člověk pro lepší členění vytvořil.
Reinkarnace
Reinkarnace je obecně to, že žijeme jako jiný člověk v předchozím životě. Někteří lidé si dokáží vybavit vzpomínky ze svého minulého života a tím navodit pocit Déjà Vu. Bohužel ani tato teorie není nijak vědecky dokázána.
Rozdělená pozornost
Teorie rozdělené pozornosti naznačuje, že k Déjá Vu dochází v důsledku podprahového uznání objektu v naší zkušenosti. To znamená, že naše podvědomí (myšlenky, kterých si nejsme vědomi) připomíná podněty, ale naše vědomá mysl ne. Tato teorie byla testována na skupině mladých studentů. Byly jim ukázány obrázky z různých lokalit a pak měli určit, které znají, nebo je už někdy viděli. Před tímto testováním se na obrazovce problýskly snímky z míst, které studenti ještě nikdy neviděli (záběr netrval dost dlouho pro registraci jejich vědomé mysli). Žáci mnohem lépe rozpoznávali místa, která nikdy předtím nenavštívili a která byla ukázána jen jejich podvědomí. Déjá Vu by tedy mohlo být obdržení zprávy jen do podvědomí. Tyto zprávy k nám mohou přijít přes internet, televizi, nebo další mediální zařízení. Pokud tedy máme pocit Déjá Vu, znamená to vzpomínku z našeho podvědomí.
Žádné komentáře:
Okomentovat